امروز شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳

بررسی حجیت سیره متشرعه در استنباط احکام

نامه الکترونیک چاپ PDF

عنوان پایان نامه: بررسی حجیت سیره متشرعه در استنباط احکام

پدیدآور: قنبر علی راشدی

دانشگاه: جامعه المصطفی العالمیه مشهد مقدس

رشته: فقه و معارف

استاد راهنما: حجت الاسلام مرتضی نوروز

استاد مشاور: محمد حسین احمدی

تاریخ دفاع:

زبان: فارسی

کلیدواژه: سيره، حجيت سيره، دليل، متشرعه، حکم شرعي.


چکیده:

یکی از منابع استنباط حکم شرعی که در کتب اصولی و فقهی به چشم می‌خورد، سیره متشرعه و مورد تأیید معصوم(ع) است. در این پژوهش تلاش خواهد شد تا مقصود از سیره متشرعه، جایگاه آن در استنباط حکم شرعی و برخی مصادیق عینی آن در فقه مورد بررسی قرار بگیرد.
در بخش اول تعریف لغوی و اصطلاحی سیره، اقسام سیره مانند: 1. بنای عقلا 2. سیره متشرعه، تفاوت سیره عقلا با سیره متشرعه، حجیت سیره عقلائیه و متشرعه، راه‌های اثبات هم عصری سیره با زمان معصوم(ع) و همچنین تأثیر عادات بر پیدایش برخی سیره‌ها، مورد بحث قرار گرفته است.
در بخش دوم به رابطه میان عرف و سیره، معنی عرف در لغت و اصطلاح، فرق بین عرف و اجماع،‌تقسیمات عرف به: 1. عرف عام 2. عرف خاص و 1. عرف عملی 2. عرف قولی و 1. عرف صحیح 2. عرف فاسد و تعریف هر کدام از این تقسیمات همراه مثال، موارد کاربرد عرف، اهمیت عرف و همچنین اعتبار عرف در میان مذاهب مختلف و این که آیا عرف دلیل مستقل دارد یا خیر؟ و در آخر به تطبیق احکام با عرف پرداخته شده است.
بخش سوم که مهمترین و اصلی‌ترین بحث در این تحقیق می‌باشد نقش سیره در استنباط احکام شرعی است، در این بخش نمونه‌ها و موارد بسیاری که به وسیله سیره ثابت شده است جداگانه ذکر گردیده است. همچنین سعی شده است که مسائل و احکام این بخش بیشتر از نمونه‌های اجتماعی و مورد ابتلا باشد مانند: مباحث و احکام حقوق، و مسائل عبادی که جنبه‌های اجتماعی دارد.
برخی از احکامی که در این بخش از آن بحث شده عبارتند از:
وضو واجب غیری است نه واجب نفسی، پاک شدن حیوانات مردارخوار با زوال عین، مسئله حجاب و پوشش زن. مسئله حلق لحیه(ریش تراشی)، وجوب نماز جمعه در زمان غیبت، اعانت به ظالمین در امور مباح، جریان معاطات در قرض و مساقات، بیع فضولی، بعضی از مسائل ودیعه، جریان معاطات در عاریه، مشروعیت عاریه منحه، عدم تعیین و قطعیت اجرت اجیر، سیره بر جواز وقف اشیاء منقول، استدلال به سیره در حبس مال، سیره بر جواز اکل نثار عروسی، تمسک به سیره در استمتاع، سیره بر جواز لمس محارم، نفقه زوجه، سیره بر استعمال پوست سباع، سیره بر تملک یا اباحه مال معرض عنه و ...

نظرات  

 
+1 #2 پاسخمهدی بهمن ۱۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۴۹
نقل قول قدیمی:
با سلام واحترام خواهشمندم در صورت امکان pdfایان نامه بررسی حجیت سیره ی متشرعه در استنباط احکام را جهت استفاده اینجانب برای بررسی یک تحقیق فقهی واصولی ارسال نمایید اینجانب دانشجوی فقه ومبانی حقوق اسلامی هستم سپاسگزارم


سلام علیکم
با احترام، متاسفانه مجاز به تکثیر متن کامل پایان نامه ها نیستیم، در صورت امکان شما می توانید با مراجعه به کتابخانه مدرسه عالی المصطفی مشهد، بهره برداری نمایید.


2233227-8 511 98+
نقل قول | گزارش به مدیریت سایت
 
 
0 #1 درخواست ارسال pdfپایان نامهقدیمی ۱۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۳۶
با سلام واحترام خواهشمندم در صورت امکان pdfایان نامه بررسی حجیت سیره ی متشرعه در استنباط احکام را جهت استفاده اینجانب برای بررسی یک تحقیق فقهی واصولی ارسال نمایید اینجانب دانشجوی فقه ومبانی حقوق اسلامی هستم سپاسگزارم
نقل قول | گزارش به مدیریت سایت
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید